Jaki środek transportu jest najbezpieczniejszy?

Jaki środek transportu jest najbezpieczniejszy?

Ludzie podróżują w bardzo różnych celach i mają szansę wykorzystywać pod tym kątem rozmaite rozwiązania techniczne. Nie budzi to żadnych wątpliwości. Pojawiają się jednak pytania o efektywność różnych środków lokomocji, a także o skalę zagrożeń jaka się z nimi wiąże. Ludzie chcą często wiedzieć, jaki transport jest najbezpieczniejszy i uzależniają od tego pewne swoje wybory. Czasami w grę wchodzą także różnego typu irracjonalne obawy, które nie wytrzymują zderzenia z rzeczywistością. Tak się bowiem składa, że najwięcej obaw wśród ludzi wzbudzają nierzadko te sposoby podróżowania, jakie pod względem oficjalnych wieloletnich statystyk są de facto najmniej ryzykowne. Czy to oznacza, że ryzyko nie istnieje? Ono jest zawsze i towarzyszy nam na co dzień. Nawet nie wychodząc z domu jesteśmy na niektóre z zagrożeń narażeni. Trzeba więc korzystać z życia, ale rzecz jasna rozsądnie. Podróże również powinny stanowić część naszej codzienności.

Czym najbezpieczniej się podróżuje i co o tym przesądza?

Najwięcej sytuacji niebezpiecznych i najwięcej ofiar śmiertelnych wiąże się z korzystaniem z najbardziej elementarnego środka lokomocji, jaki jest dziś znany ludzkości. Samochody, choć u zdecydowanej większości populacji nie wzbudzają obaw, są najgroźniejsze. Dochodzi bowiem do tysięcy wypadków, w których wiele tysięcy osób jest rannych, a niektórzy ponoszą śmierć.

Auta mogą zabijać, jeśli są wadliwe technicznie lub prowadzone przez osoby, które prowadzić nie powinny. Brak dostatecznych umiejętności, zaburzenia koncentracji, działanie alkoholu czy narkotyków – to wszystko sprawia, że kierowca na drodze może stać się zabójcą. Co z kolei budzi największy lęk w aspekcie podróżowania? Samoloty. Właśnie one, choć wedle statystyk są one najbezpieczniejszym maszynowym środkiem transportu. Katastrofy lotnicze oczywiście się zdarzają i zawsze są bardzo szeroko komentowane, bowiem zwykle ginie w nich sporo osób naraz. Stanowią one jednak absolutny margines na tle śmiertelnego żniwa każdego roku zbieranego na drogach całego świata. Liczby przesądzają, czy transport lotniczy jest najbezpieczniejszy i odpowiedź jest tu jednoznaczna. Nadal jednak strach bywa silny.

Wiemy już, jaki jest najbezpieczniejszy środek transportu – co dalej?

Nie każdy miał w swoim życiu okazję podróżować samolotem. Jedni robią to często, inni jeszcze sporadycznie. Obawy przed lotem bywają spore, ponieważ sam fakt unoszenia się w powietrzu robi spore wrażenie. Część populacji boi się tak bardzo, że lot w ich przypadku jest w zasadzie wykluczony lub wiąże się z koniecznością przyjmowania silnych leków uspokajających. Niektórzy „znieczulają się” alkoholem, czego absolutnie nie należy zalecać.

W przypadku niektórych tras spokojnie można zastąpić samolot czymś innym. Transport samochodowy czy kolejowy są wybierane najczęściej, jednakże trzeba liczyć się z ich wadami. Przede wszystkim znacząco wydłuża się czas podróżowania, a czasami również koszty. Warto zatem dokładnie sobie wszystko skalkulować przed podjęciem decyzji. Wiedza o tym, jaki transport jest najbezpieczniejszy może część osób zmotywować. Jednak argumenty mają zazwyczaj inny charakter – praktyczny i ekonomiczny.

Czym najbezpieczniej się podróżuje na krótszych dystansach?

Podróżowanie samolotami najczęściej kojarzy nam się z wyprawami do innego kraju, nierzadko również na inne kontynenty. Bywa, że dla lotu zwyczajnie nie ma alternatywy. Chcąc dostać się z Polski przykładowo do Nowej Zelandii nie ma innej opcji, jak skorzystać z usług linii lotniczych – bywa, że kilku, gdyż na najdłuższych trasach przesiadki są częstą okolicznością. Co natomiast z krótszymi wypadami? Bywa, że lata się samolotem z jednego miasta do drugiego w obrębie jednego kraju. Skraca to diametralnie czas dotarcia do celu, ale bywa, że wydatek jest spory. Nie ma natomiast wątpliwości, że ryzyko katastrofy samolotu jest bez porównania mniejsze niż wypadku samochodowego w przypadku podróży na czterech kołach. Wnioski trzeba wyciągnąć samodzielnie.

Kategorie artykułów